Bolagsdata i samarbete med Dun & Bradstreet
Med verifierad affärsdata fattar du smartare beslut. Ta reda på hur.
Bolaget skall bedriva utveckling och investeringsverksamhet inom förnybar energi samt uthyrning av konsulenttjänster ävensom idka därmed förenlig verksamhet.
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 10 726 | 9 377 | 8 626 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -25 315 | -22 032 | -15 947 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -25 081 | -22 335 | 736 779 |
| Årets resultat (tkr) | -31 825 | -17 738 | 738 926 |
| Summa tillgångar (tkr) | 1 446 489 | 1 463 543 | 1 458 929 |
| Antal anställda | 16 | 16 | 14 |
Undvik osäkra affärer – ta reda på företagets kreditvärdighet innan du går vidare. Bara 3 % av Sveriges aktiebolag har högsta kreditvärdighet.
Få tillgång till detaljerade kreditupplysningar som visar betalningsförmåga, riskklass, betalningshistorik och mycket mer. Perfekt för dig som:
Vad du får reda på:
Ta en kreditupplysning på detta företag
Prova Dun & Bradstreets kreditupplysningar gratis i 30 dagar| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Omsättning (tkr) | 10 726 | 9 377 | 8 626 |
| Rörelseresultat, EBIT (tkr) | -25 315 | -22 032 | -15 947 |
| Resultat efter finansnetto (tkr) | -25 081 | -22 335 | 736 779 |
| Årets resultat (tkr) | -31 825 | -17 738 | 738 926 |
| TILLGÅNGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Anläggningstillgångar (tkr) | 1 435 181 | 1 453 477 | 1 439 094 |
| Omsättningstillgångar (tkr) | 11 308 | 10 065 | 19 835 |
| Tillgångar (tkr) | 1 446 489 | 1 463 543 | 1 458 929 |
| SKULDER, EGET KAPITAL OCH AVSÄTTNINGAR | 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* |
|---|---|---|---|
| Eget kapital (tkr) | 1 442 370 | 1 451 137 | 1 454 520 |
| Obeskattade reserver (tkr) | |||
| Avsättningar (tkr) | |||
| Långfristiga skulder (tkr) | |||
| Kortfristiga skulder (tkr) | 4 120 | 12 405 | 4 408 |
| Skulder och eget kapital (tkr) | 1 446 489 | 1 463 543 | 1 458 929 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Löner till styrelse & VD (tkr) | 1 066 | 1 428 | 1 090 |
| Varav tantiem till styrelse & VD (tkr) | |||
| Löner till övriga anställda (tkr) | 10 754 | 10 610 | 8 303 |
| Varav resultatlön till övriga anställda (tkr) | |||
| Sociala kostnader (tkr) | 3 687 | 4 367 | 4 421 |
| Utdelning till aktieägare (tkr) | 95 000 |
| 2024-12* | 2023-12* | 2022-12* | |
|---|---|---|---|
| Antal anställda | 16 | 16 | 14 |
| Omsättning per anställd (tkr) | 670 | 586 | 616 |
| Personalkostnader per anställd (tkr) | 969 | 1 025 | 987 |
| Vinstmarginal | -236.0% | -235.0% | -184.9% |
| Soliditet | 99.7% | 99.2% | 99.7% |
| Kassalikviditet | 274.5% | 81.1% | 450.0% |
Fred. Olsen Renewables AB ingår i en koncern med 8 bolag. Moderbolag är Fred Olsen Renewables AS och koncernmoderbolag är Bonheur ASA. Koncernstrukturen baseras på uppgifter från 2024-12.
Bolaget skall bedriva utveckling och investeringsverksamhet inom förnybar energi samt uthyrning av konsulenttjänster ävensom idka därmed förenlig verksamhet.